Gitmeden Güzelliğini Anlayamayacağınız Bir Şehir “ORDU”

Karadeniz gezilerinde genelde görülecek yerler listesinin ilk sıralarında yer almayan, ziyadesiyle fındığı ile bildiğimiz Ordu’dayım. ‘Nasılsa pek bir şey yoktur’ diyerek, araştırma yapmadan gitme gafletine düşmeyin, düşürtmeyin. Ve Karadeniz’i gezmeye başlayacaksanız Ordu’yu işin içine muhakkak dahil edin.

Ordu Plajı

Ordu Plajı

Ağustos ve Kasım ayında gittiğim Ordu’nun yaz aylarında çok sıcak ve nemli bir havası var. Mümkünse Ordu’ya gitmek için yaz aylarını tercih etmeyin. Kışın da fazla kar alan bir yer olduğu için makbulü bahar ayları. Boztepe’ye çıkıp manzarayı net bir şekilde görmek için sisin olmaması lazım. O da artık kısmete giriyor.

Hafta Sonu İçin Alternatif Tatil Yeri

Eğer iki günlük kaçamak niyetindeyseniz ve iki günlük gidilen yerler de genelde aynı yerlerse, alternatif olarak Ordu’yu düşünebilirsiniz. Ordu’ya gitmek için Ordu-Giresun Havaalanı Or-Gi‘yi kullanabilirsiniz. Samsun Çarşamba Havaalanı‘nından Ordu’ya gitmek de oldukça rahat. Havaalanında Ordu’ya giden minibüsler bulunuyor. Samsun-Ordu arası yaklaşık 165, Samsun-Trabzon arası ise yaklaşık 180 km.

 

Ordu’da Gezilecek Yerler

Boztepe: Boztepe’ye çıkmalı, şu Ordu’ya bakmalı” türküsü eşliğinde çıkıyorum Boztepe’ye.

Karadeniz illerinde birçok yerde Boztepe var. Ama bunların en güzeli Ordu’daki Boztepe. Arabayla geldiyseniz arabayla da çıkabilirsiniz, ya da 40 dakikada bir kalkan Boztepe minibüslerini kullanabilirsiniz ama en kolay yolu teleferik. 7 dakikada Boztepe’ye çıkıyor.  Ana istasyonu da hemen sahil şeridinde yer alıyor.

Sezon döneminde bir hayli sıra olan teleferik, havada fırtına ve yoğun sis olmadığı sürece her zaman çalışır vaziyette. Fiyatları ise öğrenci 4 TL, tam 7 TL.

Ordu Boztepe Teleferik

Ordu Boztepe Teleferik

Boztepe ise yine mevsimine göre farklı güzellikler sergiliyor. Eğer sisli olmayan bir havaya denk gelmişseniz gözünüzün görebildiği son noktaya kadar apaçık bir manzaraya şahit olmanız mümkün. Aşağıdaki gibi…

Basın Müzesi: Ordu Sahili’nde yer alan Basın Müzesi, bir parkın içerisine kurulu açık hava müzesi niteliğinde. Türkiye’nin ilk açık hava basın müzesi olan tam adıyla Bilal Köyden Açıkhava Müzesiolan bu müzede eski dönem gazete dizgi makineleri ile hayatını kaybetmiş Ordulu gazeteciler ile bilgiler ve bir özgürlük kürsüsü bulunuyor.

Basın Müzesi

Basın Müzesi

 

Ordu’da Ne Yenir?

  • Ordu Belediye Binası’nın hemen oradaki pidecide karışık pide ve ikram olarak getirilen lahana kavurması.
  • Ordu’nun İstiklal Caddesi olan Fidangör Caddesi’nin başında bulunan dondurmacıda süt ve sahleple yapılan dondurmalar.
  • Boztepe’de manzaraya karşı da bir çay çekiniz elbet.
Ordu Pidesi

Ordu Pidesi

Bunun dışında ne yapmalıyım derseniz;

  • Çambaşı, Keyfalan ve Perşembe Yaylaları görülebilir.
  • Fındık ve fındıklı ürünler yenir. Sarelle’nin fabrikası burada
  • Boztepe’ye çıkılabilir.
  • Balık, Yalıköy köftesi, pide yenilebilir.
  • Etnografya Müzesi’ni gezilebilir.
  • Kurul Kayası’na çıkılabilir.
  • Yason Burnu’na gidilebilir.