Marmara Adası

Her fırsatta kaçış noktamız olan bu güzide tatil beldesini, sizlerin de ziyaret etmesi amacıyla tanıtmak istedik. Bir haftasonu ya da bayram tatilinde değerlendirilmesi gereken tatil cennetlerinden biri olan Marmara Adası;

Balıkesir’e bağlı bir beldemizdir. Gökçeada’dan sonra ikinci  büyük adalardan bitanesidir. Yüzölçümü 117,18 kilometre karedir. Kabaca bir elipsi andıran adanın orta kesimleri dağlık, kuzeyi ve güneyi ise genellikle tepeliktir. Kuzeyde şerit biçiminde yayılan tepelik alan batıya doğru daralır. Badalan Körfezi’nin doğusunda genişleyen bu tepelerin yüksekliği doğuda 337 m’yi bulur. Adanın kuzey kesimindeki bu tepelik alanın güneyinde yer alan Karabanlar Tepesi 346 m’ye, Yavuzaki sırtı ise 359 m’ye kadar ulaşır.

Nasıl Gidilir?

Marmara adası

-İstanbul’dan: İstanbul’dan Marmara Adası’na gelmek için Bostancı-Yenikapı İdo Deniz Otobüsleri’ni kullanıyoruz. Deniz otobüsleri yaklaşık 3 saatte adaya geliyor. Bilet fiyatları sezona göre 40-75 TL arası değişiklik gösteriyor. Deniz otobüsü olduğu için araba alımı yok.

-Tekirdağ’dan: Araba ile adaya gelmek istiyorsanız önce Tekirdağ’a gidip oradan merkez ya da Barbaros limanlarından kalkan arabalı feribot ile yaklaşık 2.5 saatte adaya gelinebilir.

-Erdek’ten: Erdek limandan Marmara Adası’na gelmek için sabah ve akşam arabalı vapur ile seferler düzenleniyor. Yolculuk yaklaşık 1.5 saat sürüyor ve bilet fiyatları çok çok uygun…

Marmara Adası Koyları

Manastır, Aba, Kole, Mestanağa ve Kayaburnu  Koyları bulunmaktadır. Bu koylara kara yolu yoktur tekneler ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Marmara adası koyları